teleskopy.pl

Zamówienia: kontakt@teleskopy.pl     Porady dot. sprzętu porady@teleskopy.pl  
 
Telefon (pn - pt   10:00 - 15:00): +48 22 374 31 40 lub +48 783313343

Polski English  
 New Topic  |  Go to Top  |  Go to Topic  |  Search  |  Log In   Newer Topic  |  Older Topic 
 astrokrak?
Author: Robert (---.katowice.cvx.ppp.tpnet.pl)
Date:   08-05-02 18:40

Pytanie:
Nic już nie rozumiem większość poleca teleskopy z firmy Astrokrak, a tu w dziale linki czytam opinie o "szkle" i dokładności że jest zła? To jak w końcu jest??
Mierzę się z kupnem nowego sprzętu chcę żeby był to dobry wybor. Myślałem nad Astrokrakiem a teraz jestem cały głupi! Pomocy!!!!

Dziękuję

Reply To This Message
 
 Re: astrokrak?   
Author: El Capitano (---.volta.net.pl)
Date:   08-05-02 18:59

Witam,
Jeśli myślisz o zakupach w firmie "Astrokrak" i chcesz wyrobić sobie na nią obiektywny pogląd, to czytaj posty użytkowników jej wyrobów, a nie osób skonfliktowanych z jej szefem.
Pozdrawiam,
El Capitano

Reply To This Message
 
 Re: astrokrak?   
Author: mlody (---.if.uj.edu.pl)
Date:   08-05-02 22:29

Bo szklo w zestawach szlifierskich jest naprezone, a dokladnosc lambda/8 gwarantowana przez firme nalezy do mitow i legend tego forum ....

Reply To This Message
 
 Re: astrokrak? - długie   
Author: Aleksander (---.nowysacz.cvx.ppp.tpnet.pl)
Date:   08-05-02 23:26


Spróbuję coś napisać. Proszę o przeczytanie osoby zainteresowane. Może uda mi się przedstawić mój punkt widzenia sprawy, jeśli już padło pytanie Pana Roberta. Wnioski będą, ale jako refleksje własne, tak więc sugeruję porozmyślać sobie o poniższym - będzie tego sporo.

Mechanika jest super dobra, według mnie, choć wyciągi czasem wymagają dokręcenia śrubek. Okulary to tylko Kellnery i Plossle, czyli klasa średnia raczej, ale generalnie pozytywnie. Super Plossli Astrokrak nie robi i nie sprzedaje. Są to albo Soligory (import) lub własne - czyli jak sądzę (na 99%) optyka rosyjska lub inna włożona w tulejki firmowe Astrokrak. Nikt jak sądzę w Polsce nie wykonuje soczewek do okularów, bo jest to trudne i wymaga odpowiedniego sprzętu, którego nie widzę nigdzie w zasięgu możliwości. Zwłaszcza jeśli oczekuje się konkurencyjnych cen! To przecież musiała by być linia produkcyjna.

Rury to w większości przypadków obtoczone na właściwą grubość PCV - czyli standard na rynku polskim (jak Uniwersał, QuasarPJ do czasu jak się nie przerzucił na rury z utwardzanego papieru).

Co do optyki - firma bazuje na obiektywach PZO i pewnie też innych, być może rosyjskich (refraktory, szukacze). Lustra wykonuje dla Astrokraka nieznana mi osoba, nie sam Pan Płeszka. W środowisku funkcjonuje pogłoska jakoby lustra dla firmy Uniwersał i Astrokrak wykonywała ta sama osoba. Nie mogę tego odrzucić zważywszy na mnogość źródeł i kompetencje twierdzących jak wyżej. (Na marginesie nie wiem co to oznacza - czy Uniwersał ma teraz lepszą optykę, czy też firma Astrokrak "wybiera" lepsze a gorsze dostaje się Uniwersałowi - szkoda, że ta informacja jest szemrana, bo może wreszcie byśmy się czegoś racjonalnego o firmach w Polsce, nie wiem na przykład jaka jest aktualna jakość Uniwersałów, ale też nikomu nie zależy na przekonaniu mnie że jest lepiej niż było; informację tę podawałem kilkakrotnie na forum i nie otrzymałem jednoznacznej odpowiedzi zainteresowanych stron - widać zachowanie status quo jest dla nich najważniejsze - a może lepsze byłoby przywrócenie status quo ante?.) Jakość luster - nieznana bliżej, ja NIE WIERZ? w dokładność lambda/8 dla tak jasnych teleskopów (około 1:5 to standard), a tym bardziej "dopieszczanie do lambda/16 dla wymagających klientów". (Proszę zobaczyć choćby ostatnie rozważania Janusza Wilanda "Parabola czy sfera": <a href="http://astro-jawil.teleskopy.pl/sfera_czy_parabola.htm">http://astro-jawil.teleskopy.pl/sfera_czy_parabola.htm</a>

Do tej pory patrzyłem przez Regulusa Mirka Dymka i Syriusza 35 cm TURa - na Kudłaczach rok temu.

Regulus mnie nie zachwycił, miał masę małych rys na lustrze głównym, mimo zapewnień właściciela, że nie czyścił optyki (ergo: był taki od nowości), obraz Saturna chyba gorszy niż w Tał 1 jaki pamiętam z młodości (ale też kwestia warunków, zgoda). W sieci funkcjonuje jedna znana mi recenzja teleskopu Janusza Płeszki - Regulusa - autorstwa Mirka Dymka, o ile wiem przyjaciela firmy Astrokrak, co oczywiście nie musi wcale rzutować na obiektywność recenzji (i ja wcale tego nie sugeruję, ale uprzedzam zarzuty). Jest to w zasadzie recenzja hurraoptymistyczna, i na jej podstawie wnioskować należy, że teleskop jest rewelacyjny. Z drugiej strony - w myśl wskazówki El Capitano - polecam uwadze zmagania kol. Jarosława z epsilonami Lutni - jakoś nie chcą się dać rozdzielić. Istnieją 3 możliwe do przyjęcia wyjaśnienia, o czym Jarosław wielokrotnie pisał - albo jest to kwestia seeingu, albo wzroku Jarosława, albo dokładności lustra, albowiem z tym "lambda przez coś" sprzężona jest rozdzielczość. Nadmienię, że Janusz Wiland swoim Piccolo 120/1120 sferycznym rozdzielił epsilony Lyr za pierwszym podejściem w czasie pobytu w PTMA, prawie w centrum stolicy!

Słup ogłoszeniowy 350/1800 też jest bardzo jasny (około 1:5) i to poniekąd wyjaśnia dlaczego niegdyś na forum zagrzamiało po skonstatowaniu, że na Kudłaczach teleskop 170/1700 kolegi Śliża dawał porównywalne a może lepsze obrazy Jowisza niż 350/1800 - nie ta dokładność, nie ta rozdzielczość!!! Z drugiej strony do mgławic jest wyśmienity, choć jak dla mnie stacjonarny i nie dla mojego wzrostu (potrzebny stołeczek).

Niestety, mało chyba w Polsce mamy teleskopów Astrokrak (chyba, że właściciele tychże do nas nie trafiają, w co nie sposób uwierzyć!), a więcej wyciągów, tubusów, opraw obiektywów, innych akcesoriów, a także MTO 11 ca (rosyjskie). Trudno wyrokować więc co do jakości, niemniej pokuszę się o stwierdzenie, że są to dobre teleskopy do mgławic, słabsze do planet, gwiazd podwójnych i innych obiektów wymagających rozdzielczości, a nie dużego pola widzenia i dużej powierzchni zbierającej.

Statywy to albo Dobsony własnej produkcji ze sklejki bądź analogicznego materiału, albo też montaże Soligora (podobnie jak lunetki biegunowe, napędy, szukacz 8 x 50).

Poza tym rosyjskie MTO 11 CA i lornetki Kronos 20 x 60 na statywach (teodolitowych i in.). Przykładowo moja 20 x 60 nosiła znamiona wcześniejszego używania, względnie burzliwej podróży przez granicę :-)

Podsumowując powolutku - widać, że pisanie o "polskim producencie teleskopów" wymaga zastanowienia. Firma Astrokrak w ogromnej części bazuje na optyce cudzej produkcji (Almak ma optykę sprowadzaną z Niemiec (jeśli nie całą tubę optyczną), okulary, obiektywy PZO, lornetki i MTO kupowane na giełdach foto, bazarach, lusterka płaskie przez pewien czas wykonywał ten sam szlifierz co dla firmy QuasarPJ, aluminizacja poza firmą Astrokrak etc.), na montażach z zagranicy, soczewkach, filtrach z importu, statywach pod lornetki kupowanych w podobny sposób co MTO i Kronos 20 x 60 etc.

Lustra są pochodzenia bliżej nieznanego, i jakości niepewnej, co nie znaczy złej. Być może wykonujący je fachowiec też ma czasem problemy z powtarzalnością, co zawsze wchodzi w grę przy tego typu produkcji i obejmuje wszystkie firmy producenckie w Polsce. Może istnieje w środowisku pewien mit lambda/8 dla zwierciadła głównego i nie sposób się przyznać bez straty dla prestiżu firmy, że po prawdzie robi się lambda / 4 (i to byłoby uczciwe, choć w tym czasie inne firmy pisałyby o lambda/10, mimo robienia luster z dokładnością na poziomie lamda/2! jednak jest oczywiste, że nie wszyscy interesują się takimi szczegółami jak nasze tu rozważania i firma może na tym stracić, ja to rozumiem!). Może podane specyfikacje to rozważania teoretyczne? Przecież dokładność to jedno, a liczy się zawsze jakość i komfort obserwacji obiektów do podglądania których teleskop jest stworzony. Nie ma sprzętu uniwersalnego w pełni, ale do tego trzeba się przyznać.
Proszę rozważyć, ja tego naprawdę nie wiem!

Mechanika własna na najwyższym poziomie, wykonastwo teleskopów z powierzonych obiektywów i zwierciadeł chwalone przez wszystkich. Zastanawiam się jednak czasami czy to właśnie jest <I> polska produkcja </I>.

A co dotyczy tak zwanych "zestawów szlifierskich" to niestety miałem z nimi do czynienia, i momentami, wstyd przyznać, byłem bliski łez. Gdy o tym napisałem było oburzenie, że jak tak można się czepiać, a jednego słowa zrozumienia czy - <I> jamais de la vie </I> słowa pojednania nie usłyszałem. Nie byłem oczywiście jedynym niezadowolonym - Jerzy Poruczko ("szlifierz - amator" jak Pana Jerzego nazwał wtedy właściciel firmy - Janusz Płeszka) też nie potrafił zfiguryzować zwierciadła z tego szkła (przez miesiąc, potem zarzucił próby; było to o ile pamiętam lustro dla Piotra Badowskiego, ale tu pewności mi brak), żeby wymienić osobę powszechnie znaną w środowisku. Szczegóły o płytach w naszym FAQ.

Na tym kończę rozważania. Wyszło to dość długie o czym lojalnie ostrzegałem w Temacie. Nie wiem, czy jest na forum ktokolwiek zdolny jeszcze o tym czytać, wszak powyższe kwestie to tylko przypomnienie i kompilacja naszych wcześniejszych dyskusji na forum i nie ma tu chyba nic bardzo odkrywczego. Ale może warto pewne sprawy przypominać - w myśl słów W. Czc. S. Lema - "Nikt nic nie czyta. Jak czyta to nie rozumie. A jak rozumie, to zapomina."

Pozdrawiam serdecznie

Aleksander Kacz

Reply To This Message
 
 Re: astrokrak? - długie   
Author: Przemek (---.ydp.com.pl)
Date:   08-06-02 08:18

nie chcę się wtrącać ale deltagraf hiperboliczny f/3 Płeszki powinien zamknąć usta krytyce...

pozdrawiam

Przemas

Reply To This Message
 
 Re: astrokrak? - długie   
Author: El Capitano (---.volta.net.pl)
Date:   08-06-02 10:18

Witam,
Gdyby Polacy nie mieli cech charakteru typowych Polakom, to może po jakimś ponadhistorycznym uścisku dłoni powstałaby firma QuasarAstrokrak. Pan Jerzy produkuje wspaniałe lustra, ale nie chce mu się wykańczać teleskopów - stąd dewiza firmy "dokończ sobie sam, masz tu części, posklejaj i poskładaj sobie według uznania, powinien z tego wyjść teleskop" :-). Pan Janusz z kolei "ma inne zalety" (skoro już twierdzicie, że lustra są nędzne - ja tego nie potrafię stwierdzić) - choćby wspomniana mechanika precyzyjna i solidność. Gdyby ci dwaj Panowie dogadali się (czego pewnie nie zrobią, bo to przecież obciach: odpuścić, ustąpić, podać rękę, zniżyć się ździebko, zapomnieć o urażonej dumie, połączyć się z konkurencją to jak poddać się), a reklamę swoich produktów uruchomili z rozmachem Uniwersała, to mielibyśmy bardzo dobrego POLSKIEGO PRODUCENTA TELESKOPÓW. Nikt by im nie podskoczył na naszym (i zapewne okolicznym) rynku. Czyż nie?
Pozdrawiam,
El Capitano

Reply To This Message
 
 Re: astrokrak? - długie   
Author: Przemek (---.ydp.com.pl)
Date:   08-06-02 10:36

i w tym rzecz Darku, to jak dwa podobne bieguny magnetyczne, za cholerę się nie przyciągną. tymczasem odnosząc się to postu Alexa byłoby to prawdziwie polskie teleskopowanie - warsztat techniczny Płeszki i optyka lustrzana Poruczki. chociaż nie mam nic przeciwko sprzedawaniu teleskpów z rosyjskim czy eskimoskim szkłem. Ludes w Niemczech robi genialne APOchromaty z obiektywami z Ukrainy, tubusami z Kanady, montażem ze Stanów i okularami z Japonii. Co w tym złego???

Pozdro

Przemas

Reply To This Message
 
 Re: astrokrak? - długie
Author: Robert (---.katowice.cvx.ppp.tpnet.pl)
Date:   08-06-02 12:25

Dziękuję za odpowiedzi.
Teraz jestem już zupełnie zdezorientowany. Chciałem kupić duży teleskop do obserwacji(myślałem nad Syriuszem z Astrokraka)żeby pooglądać sobie w końcu czymś pożądnym niebo(przedtem miałęm "U" 5),a teraz nic już nie wiem. Może nic nie kupować?! Czy jest jakiś sprzęt ktury jest "duzy" i nik się do niego nie doczepi w granicach 5000 zł??

Reply To This Message
 
 Re: astrokrak? - długie   
Author: Przemek (---.ydp.com.pl)
Date:   08-06-02 12:37

widziałem syriusza i cóż mogę powiedzieć... ten sprzet jest az za duży!!! masz wana albo np. passata kombi? jeśli nie to zapomnij o transporcie tego kolosa. a juz na pewno sam nie dasz rady z tym sprzętem często wyjeżdżać na obserwacje. umów się z J. Poruczką żeby zrobił dla ciebie lustro 200mm i daj Płeszce do zrobienia tubus, lusterko płaskie, wyciąg itd. sprzęt będziesz miał bardziej mobilny i więcej bedziesz miał z niego porzytku.

Pozdro!!!

Przemas

Reply To This Message
 
 Re: astrokrak? - długie   
Author: El Capitano (---.volta.net.pl)
Date:   08-06-02 13:35

Dokładnie tak! Zamów u p. Jerzego Poruczki w QuasarPJ zwierciadło dwudziesto-dwudziestoparocentymetrowe (ogniskową dobierz według swoich przyszłych zamiarów obserwacyjnych) i zleć wykonanie reszty p. Januszowi Płeszcze w Astrokraku. Porządny statyw dobierz sam. Zobaczysz, że będziesz happy.
Pozdrawiam,
El Capitano

Reply To This Message
 
 Re: astrokrak? - długie
Author: shiryu (---.home.net.pl)
Date:   08-06-02 13:44

Fuzja ?? Pan Janusz wyznacza ine miejsce dla pana Jerzego :

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
@!#$ Re: mocowanie zwierciadla do tubusa
17. lipca 2002
Nie chcę oficjalnie wchodzić w Paradę Jerzemu Poruczce bo on ma wypełnić na polskim rynku lukę tanich akcesoriów o domowym standardzie a o jakościowe u mnie ludzie i tak się dopytają jak Ty na przykład :-)))
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
cytat z forum Astrokraka.
<A HREF="http://www.astrokrak.pl/forum/temat.cgi?id=00&tr=1026820716"> zobacz wiadomosc</A>
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ciekawe co na to pan Jerzy ??

...rynek został właśnie podzielony...;)
... troche to wygląda na dzielenie skóry na niedźwiedziu, zważywszy, że Uniwersał jest wciąż jeszcze "potentatem" na naszym "rynku". (jaki rynek taki potentat).

Chociaż z drugiej strony : co ja wiem o prosperity ...? ;)

Reply To This Message
 
 Re: astrokrak? - długie   
Author: Przemek (---.ydp.com.pl)
Date:   08-06-02 13:59

Ale jeżeli Płeszka robi sprzet z powierzonych obiektywów to spokojnie zrobi teleskop z powierzonego lustra nie? I żadnego znaczenia nie ma czy bedzie to lustro Poruczki czy niejakiego Sochy, przecież nie wydrapują oni na nich inicjałów. Po takiej fuzji podzespołów Panów P zadowolony astroamator będzie mógł z dumą nalepić na tubus naklejkę Made in Poland. Proste????

Pozdro!!!

Przemas

Reply To This Message
 
 Re: astrokrak czy QuasarPJ...?
Author: ceus (---.ext.eurgw.xerox.com)
Date:   08-06-02 14:57

Panowie........
Zgadzam się z przedmówcami co do lustra to tylko 170-200 mm od Jerzego Poruczki, mam 170mm i obrazy głębokiego nieba to ono daje B.dobre pod koniec kwietnia 2002 byłem na obserwacji z Panem Jerzym za Warszawą... , widoczność nie była rewelacja ale co dało się przez ten teleskop zobaczyć to przechodziło ludzkie pojęcie M81 i M82 w polu widzenia oklular PL32mm, widok był wybitnie kontrastowy i nie ustępował niczym 215mm newton`owi., mnustwo
galaktyk w gwiazdozbiorze Lwa.. dopiero wtedy przekonałem się o prawdziwej mocy tego lustra.......
Co do tubusa to szybko doszedłem do wniosku że plastikowa Rura PCV to mało profesjonalny materiał nie dający dużych możliwości......zakupiłem za około 100PLN profesjonalnie wykonaną rurę z blachu kwasoodpornej z elegancko wykrojonymi przysłonami, zmontowałem i oddałem do profesjonalnego zkładu do pomalowania czarną strukturą proszkową za 80PLN...... i mam bardzo profesjonalnie wykonany tubus ..którym w trakcie obserwacji nie mógł się nadziwić sam Pan Jerzy... kosztowało mnie to 180 PLN i parenaście godzin mozolnej pracy......
Ja rozumiem że Pan Jerzy QuasarPJ nastawia się na doskonałą optykę i wio,
poniekąt jest to szansa dla amatorów z małym zasobem gotówki..resztę zrób se sam...co do mojej osoby to zamówiłem u Jerzego kompletny teleskop ale moja tendencja do ciągłego udoskonalania pchneła mnie do zmian...
Natomiast Pana Janusz Płeszki to ja troche nie rozumiem....plastikowe tubusy...
wieleu zachodnich wykonawców już dawno zrezygnowałoz tego materiału.. poza tym blacha lub inny pochodny materiał daje wieksze mozliwości w położeniu materiału do wyczerniemia i ma tu na myśli Farby proszkowe.. i nikt mnie nie już nie przekona do plastikowego tubusa...... Może więcej eksperymentów z nowymi materiałami Panie Januszu..... zresztą wszyscy nie dowieżący przekonają się na kolejnym zlocie Teleskopy.pl jaki sprzęt można zrobić.. obecnie jestem na etapie kończenia systemu naprowadzania i śledzenia sterowanego przez port równoległy
z laptopa.....jak wszystko skończę prześlę dokumentację wykonania na teleskopy.pl do Alexandra aby rozwiać wszelkie mity.
Drogi Robercie Płęta jest taka Lustro 170-200mm z uchwytem + wtórnik z pająkiem z QuasarPJ , wyciąg z Astrokraka, ale do ponownego wyczernienia szukacz z dobrej ruskiej lornetki natomiast tubus zrób sam jak napisałęm, trochę pracy a będziesz bardzo szczęśliwy, no chyba że masz więcej kaski na Meada z USA

Astropozdrowienia
JJanicki

Reply To This Message
 
 Re: astrokrak czy QuasarPJ...?   
Author: El Capitano (---.volta.net.pl)
Date:   08-06-02 15:05

Materiał, z którego ma być wykonany tubus, można sobie sobie w Astrokraku wybrać. Nieprawdą jest, że są tylko z PCV.
Ja mam aluminiową rurę z wyczernieniem proszkowym...
El Capitano

Reply To This Message
 
 Re: astrokrak czy QuasarPJ...?
Author: ceus (---.ext.eurgw.xerox.com)
Date:   08-06-02 15:10

No i gratuluje...ale aluminium i inne tego typu materiały powinny być standardem..
a PCV to historia..
JJanicki

Reply To This Message
 
 Re: astrokrak? - długie
Author: mRqS (---.pnl.philips.com)
Date:   08-06-02 15:37

Aleksander Napisał:

> Niestety, mało chyba w Polsce mamy teleskopów Astrokrak
> (chyba, że właściciele tychże do nas nie trafiają, w co nie
> sposób uwierzyć!)

Niedawno zamówiłem u Pana Jerzego teleskop Kastor 170/1200.
Jak dostanę i potestujemy to się odezwę :)
Będąc w Astrokraku widziałem innego Kastora i wykonanie zrobiło na mnie duże wrażenie. Praca mechaniki też.


pozdrówka

mRqS

Reply To This Message
 
 Re: astrokrak?
Author: Gucio (---.bmj.net.pl)
Date:   08-06-02 19:16

Jeszcze nikt Ci tutaj tego nie proponował, ale ja rozmawiałem z P. Januszem na temat jego teleskopu, który miałby dla mnie zrobić . To było z rok temu. Też mi zależało na dużej aperturze i w miarę krótkim tubusie. Jego propozycja to Ritchey-Chretien 250mm f/10 . Z zestawem okularów i barlowem jeszcze Ci zostanie z tej kasy o której piszesz. Na temat jakości się nie wypowiadam- nie widziałem. Ale sprzęt duży i w miare mobilny. Przyznaj sam. Potrzebny będzie jednak montaż i to w miare dobry. Myślę, że minimum do obserwacji wizualnych to EQ5. Do kupienia chyba w Fotoclassic . O konkrety zapytaj na meila. Napewno Ci wyjaśni czym to sie różni od Newtona i "rzuci " garść informacji. Cenę tez sami uzgodnicie. Jeszcze jeden szczegół- wyciąg w nim 2". Pozdrawiam ! Rysiek

Reply To This Message
 
 Inne firmy
Author: Andrzej Różyński (---.poleczki.dialup.inetia.pl)
Date:   08-06-02 19:29

Hmm a co z innymi "firmami"? Tak krótko, w porównaniu z Panami P. Oprócz Uniwersału, Himpolu i Foto Classic widziałem inne firmy, ale... Z resztą wypowiedzcie się sami, jakie jeszcze firmy sprzedające teleskopy są godne uwag.

Reply To This Message
 
 Re: astrokrak? - długie
Author: TUR (---.krakow.cvx.ppp.tpnet.pl)
Date:   08-08-02 20:01

Aleksander Napisał:
>
> Słup ogłoszeniowy 350/1800 też jest bardzo jasny (około 1:5)
> i to poniekąd wyjaśnia dlaczego niegdyś na forum zagrzamiało
> po skonstatowaniu, że na Kudłaczach teleskop 170/1700 kolegi
> Śliża dawał porównywalne a może lepsze obrazy Jowisza niż
> 350/1800 - nie ta dokładność, nie ta rozdzielczość!!! Z
> drugiej strony do mgławic jest wyśmienity, choć jak dla mnie
> stacjonarny i nie dla mojego wzrostu (potrzebny stołeczek).

Alu,

Wydawało mi się, że taki gość jak ty będzie w stanie obiektywnie wypowiadać się na forum. Jak widać się myliłem.
1 Podczas obserwacji na Kudłaczach nie było pogody obserwacyjnej. Było zbyt duże zachmurzenie, aby można było przeprowadzać testy teleskopów.
2 Teleskopy 170 mm mogą czasami dawać lepsze obrazy. Dzieje się to wtedy kiedy seeing jest do D. W dobrych warunkach obserwacyjnych Słup ogłoszeniowy 350 mm daje obrazy porównywalne ze zwieciadłem 170 mm, jednak z duża różnicą w zasięgu gwiazdowym jak również rozdzielczości. Prawie każdy miłośnik astronomii zna wzory na zasięg gwiazdowy, rozdzielczość teleskopu (używanego lustra czy obiektywu), więc nie ma sensu rozwodzić się tutaj nad wyższością teleskopu 350 mm nad 170 mm.
3 Nie mozesz oceniać mojego teleskopu 350 mm, bo nim nie obserwowałeś !!!
4 Jeżeli miałbym wątpliwości co do jakości teleskopu 350 mm, to nie zamawiałbym w ASTROKRAKU teleskopu 500 mm.
Jeżeli ktoś ma wątpliwości co do jakości dużego dobsona, to zapraszam na OZM? do Królikowa jutro w sobotę. Będziemy mieć ze sobą dobsa 500 mm. Jak dopisze pogoda w nocy, to będziemy mogli sprawdzić,że duże Dobsony dają dobre obrazy, tylko trzeba znalleźć dobrą firmę, która będzie w stanie wykonać porządną optykę.

Pozdrawiam
Paweł Turek
TUR

Reply To This Message
 
 Re: astrokrak? - długie
Author: TUR (---.krakow.cvx.ppp.tpnet.pl)
Date:   08-08-02 20:29

Małe sprostowanie:

Będziemy z Dobsem w Królikowie w nocy z piątku na sobotę.

Pozdrawiam
TUR

Reply To This Message
 
 Re: astrokrak? - długie   
Author: mlody (---.nowysacz.cvx.ppp.tpnet.pl)
Date:   08-10-02 14:52

Drogi Turku !!!

Rozumiem, że nabyłeś wystarczającego obiektywizmu podczas wspólnego skręcania teleskopu wraz z JPle w firmie Astrokrak. Aleksander faktycznie przestał być ugodowy jak dawniej od czasu wyzwania go od mafiozów przez JPle, to znaczy wyostrzył się krytycyzm, ale nie subiektywizm !

1. Nie było Cię podczas obserwacji na I Warsztatach teleskopy.pl, a masa ludzi była i korzystała dzięki twojej uprzejmości z Dobsona 35cm. Wiemy więc, że chmury były naprawdę niskie :-) a pomiędzy nimi była dobra widoczność (no może nie "żyletka"). Obraz Jowisza przez 17cm Pawła S. był niespotykanie przeze mnie dobry i wyraźny. A przez Dobsa 35cm niektórzy w tym samym czasie ledwo mogli dojrzeć dwa główne pasy.

2. Dobre długoogniskowe teleskopy 17cm przeważnie dają lepsze obrazy niż schrzanione lustro 35cm. Piszesz, że "W dobrych warunkach obserwacyjnych Słup ogłoszeniowy 350 mm daje obrazy porównywalne ze zwierciadłem 170 mm" No i sam sobie właśnie odpowiedziałeś jaka jest prawda nawet w dobrych warunkach. Nie rozumiesz zupełnie jak się wylicza rozdzielczość teleskopów. Wzór często cytowany jest dla przypadku matematycznie idealnego obiektywu sferycznego !!! (nie parabolicznego). Dla lustra np. z obstrukcją lub niedokładnie wykonanego (błąd typu lambda/x) nie znam wzoru analitycznego, mogę jedynie zaproponować wyliczenie całek Fresnela metodami numerycznymi. Jeżeli jednak znasz (podobnie "jak większość miłośników") to proszę o podzielenie się tą cenną wiedzą.

Polecam lekturę książki Józef Ginter "Fizyka fal - Promieniowanie i dyfrakcja. Stany związane" str. 125 i dalej, Wydawnictwo Naukowe PWN r. 1993.

Gdyby twoja 35-ka miała teoretyczną rozdzielczość obrazy na pewno biłyby na głowę apochromaty Takahashi 15cm. Nam jednak zależy aby miłośnicy szlifierze dążyli do tego celu, gdyż przy fachowej wiedzy jest to możliwe (ale musi być to teleskop długoogniskowy).

3. Zgodzę się, że zasięg gwiazdowy jest większy dla 35cm względem 17 o około 1.5m . Jeżeli jednak ktoś używa 35cm w mieście, a inny obserwator ma 17cm pod wiejskim niebem wychodzi na jedno. Tak samo w Kudłaczach przy złym seeingu lepiej schować 35cm do schroniska.

4. Aleksander obserwował twoim teleskopem, podobnie miałem tę przyjemność. Dwie galaktyki w jednym okularze 2'' (m31 z towarzyszką) to naprawdę piękny widok. Dodam jeszcze, że kolega Andrzej do dziś wspomina M1 przez ten teleskop ! Szczególnie, że interesuje się pozostałościami po wybuchach jaki i samym zjawiskiem supernowej.

5. No wiem, sam polecam wykonanie teleskopu w Astrokraku z powierzonego lustra bądź soczewki. Interesuje mnie, kto wykonał to lustro ewentualnie ile koron szwedzkich trzeba za nie zapłacić. Jest to ciekawe o tyle, że cała sława Lucjana Newelskiego z sekcji instrumentalnej PTMA wiąże się z wykonawstwem wysokiej klasy luster 50cm.

6. Proszę Cię o porównanie nowego Dobsa 50cm z jakimś innym małoświatłosilnym teleskopem np. Piccolo, Meade LX-200, 35cm w obserwatorium krakowskim UJ lub innym jeśli chodzi o obraz planet.

Pawełku, Astrokrak chwalimy za dobrą robotę ślusarską.... optykę to tam znają jednak amatorsko. Jest wiele na to przykładów w dyskusjach w trakcie których padały "komunały" a nie fachowa wiedza (mogę podać linki w razie potrzeby):

- naprężenia w szkle
- lambda/16 i dokładność aluminizacji
- żółte ruskie szkło
- straty światła w szkle optycznym
- lustro 50cm o dokładności lambda/12 czy Soligor MT-800 lambda/11
- rozdzielczość Regulusa podawana w ofercie jest z obliczeń a nie z testu optyki !

Z życzeniami owocnego użytkowania wspaniałych teleskopów.
Marcin Misiaszek

Reply To This Message
 
 Re: astrokrak? - mała korekta
Author: Jarosław (---.umcs.lublin.pl)
Date:   08-10-02 19:55

Dyskusja nabiera tempa... włączę swoje 3 grosze :-))
W zasadzie miałem się nie odzywać, aż zrobię próby, ale pogodę znów szlag trafił [właśnie leje za oknem, przespałem ostatnio 2 jako takie noce w oczekiwaniu na lepsze warunki i teraz żałuję..], a tymczasem za tydzień już wyjeżdzam i mogę nie zdążyć... Z rozdzielczością Regulusa może być różnie, pamiętaj, że innym egzemplarzem epsilony rozdzielono - chyba,że posądzisz wiadomą osobę o kłamstwo, tylko z jakiego powodu? Myślę,że to sprawa konkretnego [mojego] egzemplarza. Pisałem o wynikach star-testu. Tu właśnie muszę jedną rzecz skorygować: przyjrzałem się raz jeszcze "wzorcowym" obrazkom z internetu i zorientowałem się, że może chodzić tu nie o aberrację sferyczną, tylko wywinięty brzeg lustra 'turned-down edge'. Rozmycie pierścieni dyfrakcyjnych następuje u mnie po tej samej stronie ogniska, a dla sferycznej powinno być odwrotnie. Przy okazji sprawdziłem w instrukcji teleskopu jeden szczegół: otóż ten konkretny egzemplarz ma wpisaną średnicę lustra 135, a nie 130mm, zatem jest jeszcze bardziej światłosilny niż f/5... W końcu zrobię ten test z przesłoną, pytanie, czy zdążę przed wyjazdem. W najgorszym razie spróbuję w górach zapolować lornetką na kometę. Pozdrawiam
-Jarosław

Reply To This Message
 
 Re: astrokrak? - długie
Author: Jerzy Poruczko (---.nowysacz.cvx.ppp.tpnet.pl)
Date:   08-13-02 10:13

Dziękuje za tą informację. Bardzo pouczająca Staram się nikomu nie
wchodzić w paradę ale jak długo to można wytrzymać.
J. Poruczko

>Nie chcę oficjalnie wchodzić w Paradę Jerzemu Poruczce bo on ma wypełnić na >polskim rynku lukę tanich akcesoriów o domowym standardzie

Reply To This Message
 
 Re: astrokrak? - długie
Author: Taurus (---.krosno-podwale.sdi.tpnet.pl)
Date:   08-13-02 10:48

Witajcie!

Drogi Panie Jurku!

Dobrze, że bierze sobie Pan takie rady do serca.
Ale tu własnie radziłbym spojrzeć na te słowa o "tanich akcesoriach o domowym standardzie" z nieco innej strony.
Po prostu, może by dało się nieco bardziej "dopiescić" estetycznie Pana teleskopy ( z opinii na Forum - pod wzgledem optycznym są bardzo dobre!). Wypadł by z ręki argument domowego standardu. Miejmy nadzieję, że cena by wzrosła niewiele, a jakośc estetyczna - bardzo, ku ogólnej uciesze klientów. Cenowo Pana oferta jest bardzo atrakcyjna.

Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki!

Taurus

Reply To This Message
 
 Re: astrokrak? - długie
Author: JACK (---.dhl.com)
Date:   08-16-02 07:50

witam!!!
jestem posiadaczem 230/1500 antares na dobosonie uwazam ,ze sprzet jest o.k,jowisz jak na stronie pl.teleskopy /te 3 male jowisze !!!/ co do reszty to w krotce poddam go ostrej krytyce
pana j.poruczko wiec bedziesz wiedzial wiecej
astrokrak robi dobre lustra tej samej klasy co p.poruczko
jesli masz wiecej pytan to na prywat.mail by uciac glupie przepychanki co lepsze i kto co widzial?
pozdrow
jack

Reply To This Message
 
 Re: astrokrak? - długie
Author: Jerzy Poruczko (---.nowysacz.cvx.ppp.tpnet.pl)
Date:   08-18-02 14:08

Szanowny Jacku - nazwiska i imiona pisze sie z duzej litery. To wyraza
szacunek dla drugiej osoby, nawet nazwiska przestepców pisane sa z duzej
litery. Czyzbym byl jeszcze mniej godny niz oni.
J. Poruczko

Reply To This Message
 
 Re: astrokrak? - długie
Author: JACK (---.dhl.com)
Date:   08-19-02 08:09

z pewnoscia nie!!!! nikogo nie chcialem urazic ale jak pan zauwazyl wszystko jest pisane z malej litery ...lacznie z nazwa telskopu
pozdrow
jacek- tez z malej litery

Reply To This Message
 Threaded View   Newer Topic  |  Older Topic